<html> <head> Pasieka u Rysia - Pasieka Ryszarda Woszuka - Pszczelarstwo, hobby, miód, zdrowie, ule </head> <body>
Strona główna / Pszczoły / Praca z pszczołami
Liczniki
Tu znajdziesz rysunki techniczne uli,
oraz całą masę ciekawych informacji na temat budowy uli warszawskich, wielkopolskich i Dadanta.

Typy i budowa ula

Ule warszawskie

Rozmiary uli są różne. Niemniej najpopularniejsze w naszym kraju ule warszawskie zwykłe i warszawskie poszerzane mają z reguły maksymalnie około 20 ramek. Jeżeli pszczelarz nie ustawi pomiędzy ramkami żadnych przeszkód, matka pszczela może przemieszczać się swobodnie pomiędzy ramkami, składając na nich jaja. Dlaczego ingeruje się w samoorganizującą się pszczelą rodzinę ? Przypuśćmy, że wkładamy do ula rodzinę. /matka, której jedynym zadaniem jest skłądanie jaj ("czerwienie"), składa jaja zaczynając od pierwszego wolnego plastra licząc od początku ula (wylotu), systematycznie w kierunku końca. Jednocześnie nie ma dla niej znaczenia, ile ramek zaczerwi. Gdybyśmy pozwolili jej na nieskrępowane działanie złożyła by jaja w całym ulu. Odgradzając ją za pomocą czegoś, co nazywa się "izolatorem" (zdjęcie), pozwalamy jej złożyć jaja jedynie na ramkach, które jej podamy. Dzięki temu na pozostałych ramkach pszczoły będą gromadziły miód. Oczywiście w trakcie sezonu sprawdzamy ramki i te, które są zaczerwione możemy przełożyć w inne miejsce ula, by rozwinęły się młode robotnice lub trutnie.

Wymiary standardowe ramki ula warszawskiego poszerzonego :

  • beleczka górna długość 334, grubość 18, szerokość 25
  • beleczki boczne długość 427, grubość 8 , szerokość 25
  • beleczka dolna długość 284, grubość 12, szerokość 22 (beleczka ta znajduje sie pomiędzy beleczkami bocznymi)
Beleczka górna z obydwu końców ma podcięcia na długości 25 mm i 10 mm od dołu ( powstaje coś w rodzaju półfelca gdzie przybijamy boczne beleczki ), wystające poza te boczne beleczki wąsy maja długość 17 mm a grubość 8 mm. Prz tak wykonanej ramce jej światło ma wymiary : 405 mm x 284 mm. natomiast zewnętrzne wymiary wynoszą : 435 mm x 300 mm. W przypadku wykonania grubszych beleczek należy utrzymać wymiary zewnętrzne ponieważ albo nie włoży się ramki do ula albo będzie się gniotło pszczoły.

Ule typu Dadant

ul dadanta jest zwany również dadanem, jest leżakiem nadstawkowym o zabudowie zimnej. Korpus gniazdowy ma ściany przednią i tylną podwójne, grubości ok75 mm, wypełnione materiałem izolacyjnym. ściany boczne wykonane są z desek pojedynczych, a ocieplenie ich stanowią maty, zakładane stosownie do potrzeby. Posiada dwa wyloty, z przodu jak i z tyłu. Są również takie, które maja dwa wyloty z przodu. Część gniazdowa mieści 15 ramek szeroko-niskich (435x300). Dno, połączone z korpusem gniazdowym na stałe, jest podwójne, z materiałem izolacyjnym wewnątrz. Nadstawka ma pojedyncze ściany, mieści 11 ramek(145x35).

Więcej informacji na temat technocznej budowy tego typu uli znajdziecie tu, tu i tu

Ule Wielkopolskie

Opis ula wielkopolskiego zostanie dodany niebawem. Tutaj znajdziesz kilka ciekawych informacji o tym typie ula

Ule typu Langstroth

Lorenzo Lorraine Langstroth (ur. 25 grudnia 1810 w Filadelfii, Pensylwania, zm. 6 października 1895 w Dayton, Ohio) - amerykański badacz życia pszczół, zwany "ojcem amerykańskiego pszczelarstwa".

W roku 1851 skonstruował, a rok później opatentował ul zwany "ulem Langstrotha", na którym do dzisiaj wzorują się nowoczesne typy uli. Jako pierwszy połączył ideę wyjmowanych ramek od góry z odkryciem, że pszczołom trzeba zostawić określony odstęp między plastrami i "bee space" wynoszącą ok. 8 mm (więcej niż 1/4 cala, ale mniej niż 3/8 cala) między górnymi i bocznymi beleczkami a skrzynią ula. Jego ul zrewolucjonizował pszczelarstwo, umożliwiając łatwiejsze odbieranie pszczołom miodu i łatwiejszy przegląd roju.

Zamieszczam również krótkie opracowanie na temat budowy 10 ramkowego ula typu Langstroth, po angielsku oraz po francusku

Ule Ostrowskiej

Opis uli Ostrowskiej najlepiej uzyskać u źródła, czyli w książcze "Gospodarka Pasieczna" W.Ostrowskiej. Ule Ostrowskiej w przekroju są kwadratowe, dobrze nadają się do transportu.

Posiadają jednak pewne wady. Do tych wad należą:

  • ciężar ula w przypadku zapełnienia korpusu miodem. Wtedy zdjęcie korpusu, szczególnie dla ludzi starszych jest trudne.
  • Brak wręgów od strony środkowej w pojedynczych bocznych ścianach, powoduje, że można prowadzić gospodarkę jedynie w tak zwanej zabudowie zimnej.

 

 

 

Ule typu Apipol

Ul SYSTEMU APIPOL przeznaczony jest zarówno dla pasiek kilku pniowych prowadzonych przez hobbystów, jak i dla kilkuset pniowych pasiek towarowych, a więc dla wszystkich grup pszczelarzy.

Ul SYSTEMU APIPOL jest zbudowany ze spienionego owipianu, który jest materiałem dopuszczonym do kontaktu z żywnością, bardzo dobrze akceptowanym przez pszczoły ponieważ blokuje rozwój bakterii, pleśni i grzybów, dowiodły tego 30-to letnie doświadczenia i obserwacje. Charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną. Materiał konstrukcyjny, z którego zbudowany jest ul czyni go bardzo lekkim i w ten sposób wszelkie prace w pasiece, a przede wszystkim transport są o wiele łatwiejsze. Wysoka wilgotność powietrza nie powoduje deformacji ani uszkodzeń ula.

Obsługa ula syst. Apipol ze względu na niską ramkę jest znacznie uproszczona. Wymaga jednak od pszczelarza umiejętności szybkiej oceny stanu rodziny na podstawie niezbyt szczegółowych wglądów do ula (np. uchylenie korpusów). Można również stosować metodę ramkową, ale nie taka jest idea pracy w ulach wielokorpusowych. Rodziny pszczele można zimować na 3 korpusach na wysokiej dennicy, bez stosowania zatworów.

Podstawowy ul składa się z:

  • dennicy, która zaopatrzona jest w ujednolicone otwory, do których można zainstalować alternatywnie mostki wlotowe, wkładki wentylacyjne lub korki zamykające, poławiacza pyłku
  • 4 korpusów wyposażonych w ramki , o wymiarach 435 mm x 115 mm. Każdy z korpusów ma otwory trapezowe z przodu, w które można włożyć wentylację trapezową lub korki trapezowe powałki, wyposażonej w otwory, które służą do wentylacji, podkarmiania pszczół i zbierania propolisu
  • daszka wyposażonego w otwory wentylacyjne.
  • stojaka

Podstawowe wymiary ula produkcyjnego: Długość: 54 cm, Szerokość: 45 cm, Wysokość: 92 cm, Masa: 17,5 kg

Wymiary zewnętrzne ula systemu Apipol: szerokość: 435(ramka) + (2 x 7,5mm) = 450mm, głębokość: 114mm (ramka) + 10mm = 124mm

.

 

 

</body> '"-->